Gl Strandvej 23A, 3050 Humlebæk
Et moderne mesterværk i første række til Øresund
Højt placeret i Humlebæk med fuldt udsyn til Øresund ligger en villa af en særlig støbning. Panoramaet er sammensat af himmel og hav, og i det rolige kvarter, hvor man også finder Louisiana Museum of Modern Art, mødes kysten og kunsten. Villaen fra 2010 er et kompromisløst og anseeligt bygningsværk af Henning Larsen Arkitekter. Huset rummer 940 kvadratmeter, fordelt over tre etager. Af disse er underetagen afsat til fritidsaktiviteter og velvære med en 25 meter lang swimmingpool, spabad, dampbad, sauna, fitnessrum, biograf og vinkælder. Ydermere er en dobbelt garage integreret med byggeriet.
En fuldendt og funktionel form
Arkitekturen er præget af en skarp, skulpturel og moderne minimalisme. Forskudte bygningskroppe bidrager til dynamik i kompositionen, og enorme glaspartier i gavlene er skabt med det eksplicitte formål at fange udsigten og lyset. Den 1.877 kvadratmeter store grund er anlagt med en betragtelig hævning i landskabet, hvilket maksimerer udsynet over farvandet og forstærker følelsen af privatliv. Både ude og inde er der anvendt fliser af bornholmsk granit, og man vil i det hele taget opleve en rød tråd og et nik til naturen i materialevalget.
På denne matrikel er vandet et omdrejningspunkt for iagttagelse såvel som for aktiviteter. Året rundt følger man det maritime liv på nært hold. Man kan se skibstrafikken passere forbi, ligesom sejlbåde og kajakroere er med til at gøre udsigten varieret og levende. Kigget til kystlinjen på den svenske side understreger atter en udsigt med en skiftende karakter, der ændrer sig, efterhånden som årstiderne og tidspunktet på døgnet gør det. Ved strandkanten er der etableret en hævet terrasse, som skaber et stemningsfuldt opholdssted helt tæt på Øresund og samtidig giver adgang til ejendommens nuværende badebro. Badebroen må påregnes udskiftet eller reetableret, hvilket giver en kommende ejer mulighed for at etablere en tidssvarende løsning, der harmonerer med ejendommens eksklusive arkitektur og enestående beliggenhed.
Lys i hvert et rum
Inden døre præsenteres man for lyse, rummelige arealer med højt til loftet. Planløsningen er velovervejet og giver plads til både det daglige familieliv og rekreative formål. Stueetagen er i niveau med terrasserne, hvoraf den ene er vendt mod Øresund, mens den anden udgør en sydvendt gårdhave i læ af bebyggelsen. I kraft af glasset har man udsyn til det hele fra det vældige opholdsmiljø, hvor køkken og stue forlænger hinanden. De resterende kvadratmeter i stueetagen omfatter to soveværelser med egne badeværelser samt en selvstændig afdeling med eget køkken, oplagt til store børn, gæster eller au pair.
På første sal venter en dedikeret soveværelsessuite med pejsestue samt yderligere tre værelser og et badeværelse. Det er heroppe, man for alvor får glæde af udsigten med en fornemmelse af selv at være på vandet. I samme ombæring strømmer sollyset ind i hjemmet, og ikke ét rum er undtaget. Det gælder sågar den eksklusive kælderetage, hvor man finder den 25 meter lange, indendørs pool og spabadet af granit foruden de mange øvrige faciliteter. Her er det ovenlysvinduer, der sikrer lysindfaldet.
Historisk og bekvem beliggenhed i Humlebæk
Med bopæl i Humlebæk får man først og fremmest fornøjelsen af naboskabet med Øresund. Dernæst er roen, naturen og nærheden til byens liv nævneværdige fordele, der følger med denne adresse. Kunstmuseet Louisiana bidrager med muligheden for ubesværet at frekventere udstillinger og den verdensberømte skulpturpark, der er med til at præge nærområdet. Humlebæk udmærker sig desuden ved charmerende og historiske havnemiljøer, heriblandt Sletten Havn, hvorfra danske jøder, der flygtede fra nazisternes forfølgelse under Anden Verdenskrig, blev sejlet i sikkerhed i Sverige. Få skridt fra hjemmet ligger Humlebæk Havn, og den bærer ligeledes på en fortid forbundet med krig, omend knap 150 år tidligere. I dag ånder fred i Humlebæk, og man får let dagligdagen til at hænge sammen. Til fods fra hoveddøren når man velassorterede indkøbsmuligheder og velrenommerede skoler, mens man bevarer forbindelsen til København via Kystbanen.
Afstand til ...
- Øresund30 sekunder
- Louisiana1 minut
- Sletten havn7 minutter
- Panorama udsigt0 minutter
- Rådhuspladsen39 minutter
Vil du kontaktes?
Mægler
Anders Wøhlk
- Indehaver og ejendomsmægler, Nordsjælland
ANDRE KIGGER PÅ ...
FANDT DU IKKE HVAD DU SØGTE?
Vores store netværk kan komme dig til gavn – lad os kontakte dig, når vi får din drømmebolig til salg.
SKAL VI HJÆLPE DIG VIDERE MED DINE BOLIGDRØMME?
Udover vores vurdering af prisen på din bolig giver vi dig en opdatering på markedet samt vores rådgivning om, hvordan din bolig eventuelt kan salgsoptimeres.
Bestil salgsvurderingKUNDEUDTALELSER
Vi lever i vidt omfang af ”mund til øre”-metoden i form af henvisninger fra tidligere kunder. Hvis du ikke kender nogen, der har handlet bolig gennem LILIENHOFF, kan du her se, hvad tidligere kunder har sagt.
Se kundeudtalelser