Svanningevej 19, 5600 Faaborg

Svanninges smukke natur og en gennemført landejendom

I udkanten af Svanninge By ligger denne landejendom. Landskaberne rundt om er præget af det smukke, kuperede landskab, som området her er så berømt for, og da der til ejendommen tilmed hører knap 25 hektar jord med oceaner af muligheder, er potentialet for udeliv og naturoplevelser nærmest uendeligt. Det anseelige stuehus er desuden gennemrenoveret med respekt for det oprindelige udtryk fra 1912, hvorved rå og autentisk charme møder moderne komfort.

Et fantastisk nabolag

Svanninge Bakker er et af Fyns allermest besøgte og smukkeste naturområder. Det særlige terræn er helt unikt med store højdeforskelle og dybe skove, og rundt i landskabet kan man følge de afmærkede ruter og stier. Ejendommen ligger ved foden af bakkerne, hvilket også bliver afspejlet i den imponerende udsigt med skovklædte arealer i baggrunden.

Foruden den fortræffelige natur, som begynder nærmest der, hvor grunden stopper, er det tillige væsentligt, at man er placeret overmåde fordelagtigt i forhold til mange af de mest brugte faciliteter i dagligdagen. I Svanninge er der et godt lokalsamfund med en stærk forankring, og på samme tid er der ikke ret langt til Faaborg, hvor man kan finde langt det meste.

Stuehuset og dets omfattende istandsættelse

I perioden fra 2017 til 2022 undergik ejendommen og især stuehuset en gennemgribende renovering, der har bragt boligen op på et højt niveau uden at gå på kompromis med autentiske detaljer. Der er eksempelvis tilføjet nye trapper, isat nye vinduer og installeret et nyt varmesystem drevet af en varmepumpe, ligesom der er gjort store forbedringer på badeværelserne.

Stuehusets knap 295 kvadratmeter er indrettet med køkken, alrum og stue i forlængelse af hinanden, og foruden det gode lysindfald fra vest er også det nydelige skibsplankegulv i stuesektionen med til at fremmane det fine udtryk. Køkkenet er enkelt og hvidt og matcher flot ejendommens generelle stil.

Boligen består videre af tre værelser, et viktualierum, et bryggers og et badeværelse i stueplanet, mens førstesalen er indrettet med yderligere fem værelser, endnu et badeværelse og et walk-in-closet

25 hektar og gode udbygninger

Udbygningerne er ligesom stuehuset holdt på et tårnhøjt niveau, og i istandsættelsesperioden er der blandt meget andet skiftet tage, støbt betongulve, elarbejde og meget mere. Takket være de alsidige bygningers gode disposition kan de tjene til alt mellem dyrehold til erhverv af mange forskellige typer.

Apropos dyrehold er det også vigtigt at bide mærke i, at hele grunden på cirka 25 hektar er indhegnet med kvalitetshegn fra PIT Hegn, og det er samme leverandør, som har stået bag foldene, der er særligt velegnede til heste og ponyer. Jorden består af forskellige typer landskab, hvoraf en andel er åben mark, andet er spredte skovstykker og noget tredje er mere vådområdelignende. Alt sammen er med til at skabe en høj grad af biodiversitet og gode levevilkår for dyr som mennesker.

Afstand til ...

  • Indkøb7 minutter
  • Faaborg By10 minutter
  • Badestrand10 minutter

Vil du kontaktes?

Mægler

  • Morten Nyegaard

  • Indehaver og ejendomsmægler, Fyn

ANDRE KIGGER PÅ ...

FANDT DU IKKE HVAD DU SØGTE?

Vores store netværk kan komme dig til gavn – lad os kontakte dig, når vi får din drømmebolig til salg.

  • SKAL VI HJÆLPE DIG VIDERE MED DINE BOLIGDRØMME?

    Udover vores vurdering af prisen på din bolig giver vi dig en opdatering på markedet samt vores rådgivning om, hvordan din bolig eventuelt kan salgsoptimeres.

    Bestil salgsvurdering
  • KUNDEUDTALELSER

    Vi lever i vidt omfang af ”mund til øre”-metoden i form af henvisninger fra tidligere kunder. Hvis du ikke kender nogen, der har handlet bolig gennem LILIENHOFF, kan du her se, hvad tidligere kunder har sagt.

    Se kundeudtalelser