Klokkegrund 8, Øer, 8400 Ebeltoft
Stråtækt sommerhuscharme med havudsigt
Et rigtigt sommerhus. Der kan selvfølgelig være flere definitioner, men en nær relation til naturen, fritlagte bjælker, stråtag og facaden i hvid og sort taler direkte ind i de flestes forestillinger. Det er netop de detaljer, der sammen med flere skønne finesser karakteriserer dette stråtækte sommerhus, som ligger i første række til Øer Strand. Huset er tegnet af arkitekt Henning Jensen, som tilmed tegnede det til sig selv.
Naturen i sin mest betagende form
Haven fortsætter nærmest direkte over i det store engareal, der er rigt på fugleliv og skaber en smuk indledning til havet. Arealet bliver ikke bebygget, så den flotte udsigt er også en del af fremtiden. Den brede sandstrand bliver et fænomenalt spot på sommerdagene såvel som i vinterhalvåret, for det er en oplevelse at udforske naturen i alle sæsoner. Det gælder selvfølgelig også skovområderne i nærheden. Man har fine chancer for oplevelser i det fri med muligheder for aktiviteter i og på vandet. Lidt mod nord er der eksempelvis et kitespot.
Gennemgående er Djursland kendt for at have noget af Danmarks mest spændende natur, og man skal ikke rejse langt for også at kunne udforske Mols Bjerge eller se på levn fra vores allesammens kulturhistorie. Til hyggelig variation kan man på knap ti minutter i bil komme til Ebeltoft, hvor Fregatten Jylland er det helt store trækplaster, men man har også spisesteder og øvrig stemning i vente. Der er under 50 minutters kørsel til Aarhus.
Udsigten præger hus og have
Grunden er på over 2.000 m2, og den fremstår særdeles velholdt i et minimalistisk udtryk, der ikke stjæler opmærksomheden fra de betagende naturomgivelser. Tværtimod falder det hele harmonisk sammen. Det markante terrassemiljø er udført i fliser, der changerer mellem to toner, som passer til landskabets farver. Den ene terrasse er orienteret direkte mod udsigten og har læmure, ligesom det er ideelt, at miljøet vender mod sydvest. Det betyder masser af dagslys og magiske solnedgange. Ved terrassen på modsatte side af huset er der en udendørsbruser.
Huset fremtræder med hvidmalede mursten, sort træværk og det fine stråtag. Sidstnævnte er skiftet i slutningen af 1990’erne, og det er siden da renoveret og vedligeholdt hvert tiende år. Generelt har man værnet om det originale udtryk, men der er nu også tilføjet komfort. Huset startede beskedent ud, da der i byggeåret 1964 var store restriktioner efter krigen i forhold til størrelsen på fritidshuse. Omtrent fem år efter blev der bygget til, og siden den nuværende ejer overtog i 1995, er der også føjet øvrig komfort til.
Det ser man allerede ved ankomst, hvor entréen har fået tilføjet en vaskemaskine. I køkkenet er historien den samme: Her er der kommet en opvaskemaskine til, og det originale inventar, som oprindelig havde klæde for, har nu skuffer og skabslåger. Huset har et flot, rustikt look med synlige mursten på både vægge og gulv samt de fritlagte bjælker og loft til kip på 3,7 meter i stuen. Det er dog det store glasparti i netop stuen, som blikket først falder på. Her kan man følge landskabets forandring i takt med sæsonerne, ligesom det sjældne fugleliv og havet drager blikket ind. Pejseindsatsen er en hyggelig detalje.
Endelig byder huset på et værelse, et badeværelse og et depotrum, ligesom man kan se frem til et godt og anvendeligt anneks med to værelser. Endelig er der en garage, og så kan man bemærke, at sommerhuset aldrig har været lejet ud.
Afstand til ...
- Vandet2 minutter
- Øer Maritime havn5 minutter
- Molslinjen7 minutter
- Ebeltoft By15 minutter
Bilag
Vil du kontaktes?
Mægler
Jesper Drejer Vernegreen
- Ejendomsmægler, Øst- og Midtjylland
ANDRE KIGGER PÅ ...
FANDT DU IKKE HVAD DU SØGTE?
Vores store netværk kan komme dig til gavn – lad os kontakte dig, når vi får din drømmebolig til salg.
SKAL VI HJÆLPE DIG VIDERE MED DINE BOLIGDRØMME?
Udover vores vurdering af prisen på din bolig giver vi dig en opdatering på markedet samt vores rådgivning om, hvordan din bolig eventuelt kan salgsoptimeres.
Bestil salgsvurderingKUNDEUDTALELSER
Vi lever i vidt omfang af ”mund til øre”-metoden i form af henvisninger fra tidligere kunder. Hvis du ikke kender nogen, der har handlet bolig gennem LILIENHOFF, kan du her se, hvad tidligere kunder har sagt.
Se kundeudtalelser