Birkhedevej 22, 8680 Ry

Nyere sommerhus i hjertet af Søhøjlandet

Ganske tæt på Ry og nogenlunde midt mellem Silkeborg og Skanderborg ligger dette sommerhus, der er færdigopført i 2023, og hvis moderne og enkle arkitektur står i et interessant forhold til de gamle skove og det smukke landskab, der i årtusinder har udfoldet sig netop her. Området er uovertruffent, når det drejer sig om naturoplevelser, hvad enten de involverer de mange søer, eller om det er skovene og dyrelivet, der trækker.

Udsigt til Himmelbjerget

Himmelbjerget er en af Danmarks mest berømte steder, under alle omstændigheder er det det mest berømte bjerg, og fra sommerhuset her kan man se tårnet derpå, som det rager op over selv de højeste af trækronerne. Mellem sommerhuset og Himmelbjerget er ikke mere end omtrent fem kilometer i fugleflugtslinje, men på grund af det kuperede terræn og ikke mindst det faktum, at Gudenåen løber mellem de to punkter, gør, at turen tager knap to timer at tilbagelægge til fods.

På vejen mod Himmelbjerget vil man passerer Ry, hvor man kan foretage dagligvareindkøb, ligesom der er et udmærket udbud af restauranter. Herpå fortsætter ruten rundt om Birksø, inden det bakkede landskab med skiftevis åbne enge og tætte skove støder til Julsø, fra hvis bred opstigningen til Himmelbjerget begynder.

Sommerhuset ligger helt for sig selv for enden af en blind grusvej, og omgivelserne er således helt og fuldstændigt ugenerede. De eneste gæster, man kan forvente at få uanmeldt, er det særdeles rige dyreliv, hvor alt fra krondyr, rådyr og ræve undertiden kan ses spadserende rundt på grunden.

Et moderne udseende

Det arkitekttegnede hus er færdigopført i 2023, og ude såvel som inde er den arkitektoniske tilrettelæggelse og materialevalgene tydelige indikatorer herpå. Den sortmalede træfacade er forsynet med adskillige store vinduer, og taget hælder svagt til den ene side. På den vestlige side fortsætter taget en smule ud over en træterrasse, hvorved et naturligt overdække er etableret.

Inden døre er boligens i alt 70 kvadratmeter centreret omkring et stort opholdsrum, hvor stuen og køkkenet er arrangeret i hver sin ende. Ind gennem de førnævnte vinduespartier kommer der rigeligt med sol og lys, og det er også gennem disse, at naturen - både flora og fauna - bliver en egentlig del af oplevelsen. I stuesektionen har man opstillet en brændeovn, og hvad angår køkkenet, så toner det frem med en nydelig stil i hvidt fra top til tå.

Det resterende af sommerhuset er indrettet med henholdsvis tre værelser, en entré med opbevaringsplads samt et badeværelse med kar og bruseniche. Fra begge kan man kigge direkte ud i skoven.

Afstand til ...

  • Indkøb5 minutter
  • Hotel Ry5 minutter
  • Ry togstation6 minutter
  • Aarhus34 minutter

Vil du kontaktes?

Mægler

  • Niels Kristian Helbo Kjærgaard

  • Indehaver | Ejendomsmægler, Øst- og Midtjylland

ANDRE KIGGER PÅ ...

FANDT DU IKKE HVAD DU SØGTE?

Vores store netværk kan komme dig til gavn – lad os kontakte dig, når vi får din drømmebolig til salg.

  • SKAL VI HJÆLPE DIG VIDERE MED DINE BOLIGDRØMME?

    Udover vores vurdering af prisen på din bolig giver vi dig en opdatering på markedet samt vores rådgivning om, hvordan din bolig eventuelt kan salgsoptimeres.

    Bestil salgsvurdering
  • KUNDEUDTALELSER

    Vi lever i vidt omfang af ”mund til øre”-metoden i form af henvisninger fra tidligere kunder. Hvis du ikke kender nogen, der har handlet bolig gennem LILIENHOFF, kan du her se, hvad tidligere kunder har sagt.

    Se kundeudtalelser